W dzisiejszym świecie jednym z ważniejszych zagrożeń dla rozwoju młodych ludzi jest doświadczanie hejtu ze strony rówieśników. Kiedy NASTOLATEK jest w fazie intensywnego budowania  własnego JA i poszukuje odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jaki jestem? odbieranie nieprzychylnych komentarzy powielanych w sieci wielokrotnie, o niemożliwym do przewidzenia zasięgu wiąże się z wielkim cierpieniem i niszczy człowieka. W ostatnim czasie sytuacje z Lubina, Piotrkowa Trybunalskiego pokazują skalę tego bólu, który dla tych młodych ludzi stał się bólem nie do wytrzymania.

Raport z badań przeprowadzonych w 2022 roku ,”Nastolatki 3.0″, przygotowany przez NASK na temat  cyberaktywności młodych ludzi w cyberprzestrzeni, w jednym z wniosków wskazuje, że: „niemal połowa młodych ludzi spotyka się w internecie z sytuacjami kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani (44,6%), a  z ośmieszaniem i poniżaniem kogoś w sieci zetknął się, co trzeci nastolatek (ośmieszanie – 33,2%, poniżanie 29,6%). Niepokoi jednak fakt,  że “kiedy nastolatki doświadczają przemocy najczęściej nie reagują i nikomu o tym nie mówią. Bierność w sytuacjach doświadczania przemocy w sieci wzrasta

w stosunku do poprzednich lat (2022 – 38,5% vs. 2020 – 32,4%).” 

Nasza konferencja jest próbą poszukiwania odpowiedzi, czy jako instytucja pracująca na rzecz młodzieży możemy temu zjawisku skuteczniej przeciwdziałać, skuteczniej zatrzymywać jego rozwój, kiedy się wydarza  oraz w jaką wiedzę i umiejętności wyposażyć młodego człowieka, by miał narzędzia do  obrony. 

Jako głównego prelegenta zaprosiliśmy Pana dr hab. Jacka Pyżalskiego, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od 15 lat prowadzi badania dotyczące elektronicznej agresji i cyberbullyingu. Na naszej konferencji o wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodzieży opowie lekarz psychiatra Aleksandra Krajewska, a sierżant sztabowy Aleksander Karkosz i sędzia Sądu Rejonowego Ewa Muzyka przedstawią aspekt , kiedy granice dla hejtu pomaga postawić  prawo.